Na naÅ¡Ã planetÄ› žijà miliony nejrůznÄ›jÅ¡Ãch druhů zvÃÅ™at. Je proto zvláštnÃ, že skuteÄnÄ› jen minimum z nich použÃvá hlasovou komunikaci. V nà jsme samozÅ™ejmÄ› pÅ™ebornÃci my lidé, kteřà již v podstatÄ› ani jinak komunikovat neumÃme. PÅ™esto se v pÅ™ÃrodÄ› jedná o schopnost velmi vzácnou.
Â
Je pravdou, že ji nemajà ani naÅ¡i nejbližšà pÅ™ÃbuznÃ, Å¡impanzi. Ve skuteÄnosti ji, kromÄ› lidÃ, najdeme již jen v modifikované formÄ› u zpÄ›vných ptáků, kde jimi vyjadÅ™ujà pÅ™edevÅ¡Ãm emoce, nikoliv myÅ¡lenky, a pak také u kytovců, kde se již pÅ™eci jen vÃce podobá té naÅ¡Ã.
Â
Â
Můžeme se tedy ptát, proÄ ji jiné druhy nemajÃ. Koneckonců je to jeden z nejlepÅ¡Ãch způsobů, jak vyjádÅ™it konkrétnà myÅ¡lenku. A napÅ™Ãklad pÅ™i koordinaci lovu ve vlÄà smeÄce by se rozhodnÄ› mohla uplatnit. ProÄ ji tedy tato zvÃÅ™ata nemajÃ?
Â
Důvod je pomÄ›rnÄ› jednoduchý: jistÄ›, vokalizace má své výhody, ale také nevýhody. Tou hlavnÃ, a to jak pro predátory, tak i pro koÅ™ist, je to, že prozrazuje naÅ¡i polohu. Druhá strana tak bude vÄ›dÄ›t o naÅ¡Ã pÅ™Ãtomnosti dÅ™Ãv, než bychom chtÄ›li, což může celé úsilà zmaÅ™it.
Â
Â
U lidà byla situace ponÄ›kud specifická, neboÅ¥ my lovÃme nikoliv tÄ›sným pÅ™iblÞenÃm ke koÅ™isti a jejÃm napadenÃm, nýbrž Å¡tvanÃm. A pÅ™i nÄ›m můžeme klidnÄ› mluvit, neboÅ¥ cÃlem je zde udržovat koÅ™ist v pohybu, dokud nepadne vyÄerpánÃm.
Â
Pro kytovce platà zase jiná pravidla – voda vede urÄitý typ zvukových vln lépe než vzduch, takže volánà se rozléhá mnohem dál. NavÃc ryby vÄ›tÅ¡inou nejsou dostateÄnÄ› chytré na to, aby si uvÄ›domily nebezpeÄÃ, dokud nenà pÅ™ÃliÅ¡ pozdÄ›. NehledÄ› na to, že kosatky i ostatnà delfÃnovità Äasto lovà i zvÃÅ™ata, která ve vodÄ› nepobývajà celou dobu, napÅ™Ãklad moÅ™ské ptáky Äi tulenÄ›. Mohou si tedy dovolit tento způsob dorozumÃvánÃ.
Â
U naprosté vÄ›tÅ¡iny druhů je vÅ¡ak mnohem lepÅ¡Ã využÃvat Å™eÄ tÄ›la, která sice neumožnà sdÄ›lit tolik myÅ¡lenek, je vÅ¡ak mnohem tiÅ¡Å¡Ã a pro běžnou potÅ™ebu je naprosto dostaÄujÃcÃ.